HROBKA S VYHLÍDKOU (A Tomb with a View)

Autor: Norman Robbins

Žánr: Detektivní komedie o třech dějstvích

Děj se odehrává v prostředí pro detektivní příběh jako stvořeném: typicky anglický, staromilsky ponurý dům se spletí tajných chodeb, vchodů a zákoutí, krb, masivní nábytek a těžké závěsy, za okny se ve všudypřítomné mlze utápí zpustlá zahrada. Vše dokonale izolováno od vnějšího světa. Starý pan Tomb zemřel a zanechal po sobě 7 miliónů liber. Podle závěti mají být 3 milióny rozděleny mezi jeho šest dětí, právního zástupce, hospodyni a ošetřovatelku. Zbytek odkázal jakési spisovatelce slečně Ashové. Rodinka Tombových je velmi svérázná (od travičky Dory se sbírkou mrtvol na zahradě až po „vlkodlaka“ ve sklepě) a jeden na druhého nevraží. Vidina dědictví vztahy ještě vyhrocuje. Věci se navíc komplikují: tři milióny padly na dědickou daň, zbylé čtyři nejsou k nalezení, slečna Ashová není slečna Ashová a kromě toho každou chvíli je někdo z pozůstalých zavražděn. Na konci celé šarády zůstávají naživu dvě relativně nevinné osoby, jenže…
Hra má spád, založený na rychlém střídání postav a událostí na scéně a hlavně na klasickém anglickém humoru. Vtip a elegantní ironie je podstatou samotných aktérů a především jejich dialogů.

 

Přeložil: Alexander Jerie

Úprava textu: Tomáš Matlenga

Inspice a nápověda: Katka Sládková

Režie: Tomáš Matlenga

Obsazení:

Hamilton Penworthy: Martin Kowalik

Lucien Tomb: Vojtěch Eliáš

Dora Tombová: Lucie Stiborová

Emily Tombová: Zdeňka Filipovská

Marcus Tomb: Aleš Mechel

Anna Franklinová: Dominika Najvert

Agatha Hammondová: Kamila Formanová

Peregrine Potter: David Lyčka

Freda Mountjoyová alias Ermyntruda Ashová: Hana Czyž

Monika Tombová: Michaela Zdráhalová

 

Norman Robbins (1930-2016)

Norman Robbins byl další z řady anglických herců, kteří využili zkušeností ze své původní profese později při psaní vlastních divadelních her. Zřejmě díky citu pro rytmus představení, správnou míru nadsázky a pro stavbu situace, který musí mít dobrý herec v krvi, se jejich hry staly nesmírné úspěšnými a obletěly doslova celý svět.

Robbinsova herecká kariéra byla dlouhá, takže času na získávání zkušeností z jeviště bylo více než dost. Narodil se roku 1930 v anglickém Leedsu a poprvé se objevil na jevišti v dětské roli již roku 1933, tedy ve třech letech! Přesto jeho cesta k divadlu nebyla přímá. Robbins dlouho působil jako neprofesionální herec a teprve v pětatřiceti letech dokončil na základě státního stipendia divadelní studium.

Dlouhá praxe v neprofesionálním divadle, ve kterém každý působí dobrovolně, a tudíž má nárok na hezkou roli, vedla později u Robbinse k tomu, že v jeho hrách se nevyskytují opravdu malé, zanedbatelné role. V případě „Hrobky s vyhlídkou“ to platí dvojnásob.

Během studií si Robbins přivydělával v zábavných televizních pořadech – a u této práce setrval i po jejich ukončení, kdy už se živil jako profesionální herec. V televizi účinkoval například v pořadu „Crossroads“, ale za patnáct let intenzívní práce se před kamerou potkal snad se všemi hvězdami britské televizní zábavy.

Robbins dostal do kolébky i talent pro pantomimu a byl schopen ji nejen hrát, ale i psát velmi kvalitní scénáře. Jeho pantomimy „Aladin“, nebo například „Cinderella“ patří dnes do zlatého fondu pantomimických her a hrají se po celém světě.

Na základě toho byl pozván do Spojených států a stal se na nějaký čas profesorem na Státní universitě v lowě, kde vedl tvůrčí dílny, přednášel o pantomimě a vyprodukoval dlouhou řadu inscenací, z nichž nejúspěšnější pantomima „Mid West" nebyla v Americe co se návštěvnosti týče nikdy překonána...

Roku 1984 definitivně hereckou profesi opouští a věnuje se výhradně psaní. Přestože má na svém kontě už přes dvacet scénářů, u nás je zatím známá jen „Hrobka s vyhlídkou", která se v poslední době dočkala v českých divadlech hned několika uvedení.

 

Tato amatérská produkce hry Hrobka s vyhlídkou je uváděna po dohodě s agenturou Concord Theatricals Ltd. jménem společnosti Samuel French Ltd. www.concordtheatricals.co.uk