Aktuality

NOVÉ DVA TERMÍNY PŘEDSTAVENÍ 22.2. A 23.2. VŽDY OD 19:00H

, Ivan Lerch

Spustili jsme pro vás rezervace na další dva termíny představení, a to 22.2. a 23.2. vždy od 19:00h. Tešíme se na vás. 

Fotografie z premiéry.

, Tomáš Matlenga

Do záložky Fotogalerie byly přidány fotky z premiéry 19. 1. 2018, které pro vás a pro nás nafotil náš kamarád Petr Janečka (na fotografii vlevo dole), děkujeme :o)

Nové dva termíny představení 25.1. a 26.1. vždy od 19:00h

, Ivan Lerch

Spustili jsme pro vás rezervace na další dva termíny představení, a to 25.1. a 26.1 vždy od 19:00h. Tešíme se na vás. 

Unikátní pohled do zákulisí souboru před premiérou.

, Tomáš Matlenga

Přátelé, kamarádi,

včera (10. 1. 2018) nám poslala Zdeňka (vedoucí souboru) motivační dopis před premiérou, který vám s jejím svolením předkládám (kráceno). Myslím, že je to zajímavý vhled do zákulisí souboru před premiérou. Přečtěte, zhlédněte představení a posuďte, jak se Zdeňka odlišuje či ztotožňuje se svou divadelní postavou. Díky jí za to!

Ahojte divadelní rodino,

spousta lidí se na nás velmi těší, strávili poslední dny neustálým kontrolováním webu, aby si stihli zarezervovat lístky, měli takový strach, že na ně lístky nevyjdou, že mi od rána volali a psali, kdy se spustí rezervace... Těší se na nás, protože se chtějí na naše představení přijít pobavit a zasmát a očekávají minimálně takový výkon jako loni. Našim krásným posláním je, jim toto poskytnout....vždyť, co je víc než bavit ostatní a oprostit je na tu chvíli od každodenních starostí..., a tak mě popadla malá ,,zodpovědná chvilka" vedoucí souboru... Já vím, že všichni nestíháme a máme toho hodně, ale máme cca týden do premiéry, tak do toho pojďme dát vše!

     Ano, je to náročné, ano všichni jsme teď více v divadle než doma, všichni chodíme do práce/školy, pak jsme večer do pozdních hodin na zkoušce a ráno musíme brzo vstávat..., ale všichni víme, že po prvním představení se tahle únava zlomí a po prvním potlesku a smíchu nás to dobije a zase budeme vědět, proč takhle každý rok ,,drásáme sami sebe i sebe navzájem." ;-) Věřím v to, že předvedeme minimálně takový výkon jako loni!

     Hej dík, mým úmyslem je vás motivovat, však víte :o) Papapa Zdeňka.

 

Foto ze zkoušky 9. 1. 2018

Štastné a veselé Vánoce a PF 2018!!!

, Tomáš Matlenga

Tomáš Matlenga: Snažím se z herců vymačkat maximum!

, Tomáš Matlenga

Rozhovor s režisérem Tomášem Matlengou vedla Zdenka Sojková.

Hej Tomáš, jak ses dostal k divadlu a od hraní až k režírování?

Divadelní vlohy mám po dědečkovi z mamčiny strany, byl to dlouholetý ochotnický herec a režisér, v padesátých letech dokonce vyhrál hlavní roli za postavu strýčka Váni na Jiráskově Hronově.  Po něm to zdědila maminka, která u něho hrála v souboru. Ale neviděl jsem je nikdy hrát na divadle, zato když byly rodinné oslavy, tak to „divadelničení“ nebralo konce! K tomu se ještě přidal strejda a bylo vymalováno :o) A k divadlu jsem se dostal pořádně až na gymnáziu, kde fungoval divadelní kroužek, ve kterém jsem působil během celého studia i roky po něm. Poté už to byl kousek do divadla v Opavě, kde jsem na amatérské scéně působil cca 12 let a tam jsem si vyzkoušel po letech hraní i režii, pokud se nepletu, režíroval jsem tam tuším 2 hry.

Co funkce režiséra vlastně obnáší?

Vybrat hru, upravit a zkrátit scénář pro naše potřeby, obsadit jednotlivé role, koordinovat termíny zkoušek, navrhnout představu scény, vymačkat z herců na zkouškách maximum, donutit je se na zkoušky učit a chodit včas, dbát na jejich souhru, přesvědčit herce o svém záměru, dát hře konečný tvar, dohlížet, ať mají herci všechny rekvizity, ať je co nejdříve postavená scéna… je toho hodně.

V souboru máš na starosti i výběr hry. Co tě inspirovalo k letošnímu výběru?

Je spousta krásných her, které bych chtěl režírovat, ale největší problém je vždy najít vhodnou hru pro přesný počet lidí v souboru, tentokrát to bylo pro 4 muže a 4 ženy. A navíc to musí být komedie. Přečetl jsem asi 12 her, které splňovaly parametry, žádná se mi nelíbila, až jsem narazil čistě náhodou v divadelní databázi na hru Divadelní komedie. Už po prvním přečtení se mi líbila a čím dál víc ji zkoušíme, tak je lepší a lepší. Kdo někdy zkoušel divadelní představení, tak uvidí, že se autorovi podařilo zachytit velmi věrně proces zkoušení :o)

V Proskovicích tě známe jako režiséra komedií, nechtěl by sis někdy zkusit režírovat i jiný žánr? Třeba drama?

To víš, že bych chtěl dělat i jiný žánr, ale rozhodli jsme se, že budeme dělat komedie, že chceme bavit lidi, že mají těch dramat v životě hodně, tak ať i my přispějeme k dobré náladě. Navíc si myslím, že to umíme, že to děláme dobře, a taky na to mám herce. Copak si dokážete představit Ovčáka či Mišálka ve vážné roli? :o)

Na co se můžeme v této sezóně těšit?

Můžete se těšit na velmi dobře napsanou divadelní komedii z divadelního zákulisí, na své oblíbené, ale i nové herce, na kvalitní herecké výkony, na souhru herců, na tradiční závěrečnou písničku (ještě jí ale musím napsat :o), na posezení po představeních, uf, to zas bude jízda!!!

Prozraď nám něco ze zákulisí :o)

Takže drby, jo? Jak chceš. Říkáš pořád „hej“, hraješ roli režisérky a kopíruješ mě ve hře. Ivan s Verčou pořád vyrušují na zkouškách. David M. jako každý rok neumí text a hraje si na asistenta režie. Vajgl se nesoustředí, jelikož podlehl Instagramu. Lucka je díky Filipovi pořád myšlenkama jinde. Ovčák je jako každý rok skeptický, chce posunout datum premiéry nejméně o půl roku. Alča mluví potichu a pořád to plete, a to doslova. Markéta pouští hudbu, kdy nemá a naopak.

A tak je to pořád! Ale všechny je mám rád, bez nich by to nešlo, bez nich bych divadlo nechtěl dělat!!! Takže se přijďte podívat, že autor Divadelní komedie věděl, o čem píše :o)

Alena Krénarová: Jsem nadšená, že můžu být součástí divadla!

, Tomáš Matlenga

Přinášíme rozhovor s novou tváří našeho divadla, Alenou Krénarovou ze Staré Bělé.

Aleno, jak ses dostala do souboru?

Řekla bych, že čirou náhodou. Přišel za mnou Tomáš s dotazem, zda bych se nechtěla stát členem jejich divadelního souboru. Asi hodinu jsem si to rozmýšlela a pak jsem na tuto skvělou nabídku s nadšením kývla. To jsem ale ještě nevěděla, co všechno mě čeká :o)

Jak tě přijal soubor?

Myslím, že dobře. Jsou to super lidi, se kterými je sranda. Při zkouškách jsou všichni všem velmi nápomocní. A mám pocit, že jsou ke mně shovívavější než k sobě navzájem :o)

Viděla si nás loni, cos na to říkala?

Loni jsem vás samozřejmě viděla. Dokonce hned dvakrát! Bylo to super. Představení se mi líbilo, každý z herců přesně seděl na svoji roli. Kdybych mohla, šla bych na to i víckrát.

Charakterizuj svou roli, jak se ti zatím hraje?

Přijde mi jako trošku bláznivá ženská, která miluje divadlo obecně a je velmi nadšená z toho, že teď může být jeho součástí. Takže je tak trošku jako já. Rozdíl je v tom, že já nejsem tak bláznivá jako ona :o)  A zatím se mi hraje celkem dobře. Textu nemám moc, spíš je u mě důležité správné načasování :o)

Co tě při zkouškách nejvíc překvapilo?

Asi rychlost s jakou se zkouší. Tři čtené, pak hned na jeviště. To jsem nečekala, raději bych to víckrát četla, ale je mi jasné, že premiéra se blíží a je třeba pořádně zkoušet na jevišti. Taky mě překvapilo, kolik je třeba rekvizit. Také není nic jednoduchého sehnat vše, co je třeba, aby to nějak vypadalo.

Co je pro tebe zatím nejtěžší?

Nejtěžší je pro mě asi zatím to, že si nejsem jistá, zda dokážu navázat na repliky ostatních. A mám samozřejmě strach, že to všem zkazím :o(

Na co bys nalákala diváky, aby přišli?

Určitě na celý skvělý divadelní soubor Proskovického divadla Nad Struhou. A pak samozřejmě na spoustu legrace, které se dočkají při zhlédnutí naší hry :o)

Fotoreportáž ze zkoušky 23. 11. 2017

, Tomáš Matlenga

Ovčák a Zdeňka pečlivě naslouchají slovům režiséra. Ovčák uklízí,vzpomíná na víkend, Zdeňka maskuje text novinami...

Verča:" Jen já, já, já to umím na jevišti procítit." David jí rád drží věci a snaží se něco odchytit.

Vajgl:" Tome, jak si mám ten šálek uvázat?" Tom:" Ty si ho nemáš na scéně uvazovat, ale naopak sundávat, jsi v místnosti."

David se snaží Zdeňku přesvedčit, že on to říká podle scénáře. Komu věříte? Já v tom mám jasno :o)

Ivan a Lucka zpívají o tom, jak je nádherný den, těšte se!

Ovčák po večírku stále uklízí a závidí Davidovi jeho kondici.

Lucka:" Hej Ovčák, pojď už hrát a nemysli na to, že je prázdný stůl, číšník už nejsi!"

Nerušit, prosím ...

S herečkou a vedoucí souboru Zdeňkou Sojkovou na prahu nové sezóny

, Tomáš Matlenga

Zdeňko, chtěl bych se tě zeptat na prahu nové sezóny na pár věcí. Jak to loni všechno začalo?

V září se sešlo pár kamarádů s vidinou založit si vlastní soubor. Měli jsme strach a obavy, nevěděli jsme, jak se takový soubor zakládá, co to obnáší, kde budeme hrát, kolik nás bude, co budeme hrát, jak budeme první sezónu financovat a zda máme vůbec šanci se prosadit. Ale díky skvělé partě a nadšení, které v novém souboru panovalo, jsme dokázali náš společný sen zrealizovat a myslím, že velmi úspěšně.

Kdo s tím přišel, že se bude hrát v Hostinci U Psoty?

Myšlenka hrát U Psoty nás napadla hned v prvopočátku, pro mě to je takový dotek nostalgie, protože v minulosti se tam divadlo hrávalo. Samozřejmě, velký dík patří paní Polzerové (majitelka Hostince U Psoty, pozn. autora) za trpělivost a vstřícnost vzhledem k tomu, že před sezónou nevěděla, do čeho s námi jde :-D

Co byl největší problém a naopak největší zážitek minulé sezóny?

Největší problém? Asi vymyslet název divadla. A zážitek? Myslím, že celá sezóna byla jeden velký zážitek. Ale pokud mám být konkrétní, tak pro mě byl největší zážitek nacvičit s Davidem Michálkem milostnou scénu, většinou jsme se skoro potrhali smíchy :-D

Zhodnoť uplynulou sezónu z hlediska hry, představení, soutěží…

Výběr hry byl perfektní. Každý z nás hraje divadlo i proto, protože se na chvíli můžete stát někým jiným a vyblbnout se, což se loni jednoznačně podařilo. Odehráli jsme 12 představení, z toho jedno charitativní a skoro všechna představení byla vyprodaná. Zúčastnili jsme se Ostravských Bucharů, kde jsme posbírali spoustu ocenění a rozhodně jsme nečekali, že postoupíme na celostátní přehlídku Divadelní Piknik Volyně. Teď, když se nad tím zamýšlím, tak vlastně: ,,Klobouk dolů!“ Ta sezóna byla naprosto úžasná a bude těžké to zopakovat.

S čím jde soubor do nové sezóny? Co od ní očekáváš?

Do nové sezóny jdeme stejně jako loni s nadšením. Rozhodně se chceme bavit a hlavně chceme bavit vás, takže zkoušíme opět komedii, očekávám tedy spoustu zábavy a zážitků.

Co ti teď dává v divadle nejvíce zabrat? Co máš na starosti?

Nejvíce mi dává zabrat zapamatovat si text :-D Ale zřejmě se ptáš na starosti z pozice vedoucího souboru. Těch moc není, většinou si ty úkoly rozdělíme mezi sebe, mým úkolem je možná jen malilinko přihlédnout, zda to je hotovo, jsem takový hlídací pes, který někdy štěká, ale nekouše :-D (hm, asi neznám Zdeňku, pozn. autora :o)

Co bys vzkázala našim příznivcům?

Všichni se na vás moc těšíme, protože jak pravil Jan Werich: „Nejkrásnější hudba je lidský smích.“

Nová hra: Divadelní komedie

, Tomáš Matlenga

Na letošní sezónu byla vybrána hra Divadelní komedie předního finského dramatika píšícího švédsky Bengta Ahlforse (nar. 1937). Jeho hry byly přeloženy do mnoha světových jazyků a hrány po celém světě, u nás např. Národní divadlo moravskoslezské (2009), Karlovarské městské divadlo (2011) atd. Divadelní komedii napsal v roce 1982 a premiéru měla v témže roce v helsinském Švédském divadle.

Divadelní komedie je dle jeho slov vyznáním lásky divadlu a lidem, kteří v něm pracují a zároveň střelbou do vlastních řad (ne náhodou se postava zoufalého začínajícího autora jmenuje právě Bengt).

Hra je humorným pohledem za oponu malého oblastního divadla na pozadí zkoušení nové (avšak zatím nedopsané) hry. Děj naplňuje horlivé zkoušení dosud nedopsané divadelní hry, do něhož se mísí osobní lidské problémy všech zúčastněných. Autor hry se marně pokouší během zkoušek hru dokončit, ředitelka se zuby nehty snaží udržet divadlo nad vodou, neboť po poslední nevydařené premiéře je jeho existence ohrožena a herci v krátkých záblescích náhlého osvícení mezi hodinami nesmyslných hádek a soukromých bitev lepí kousek po kousku „vlastní krví“ dohromady nový zázrak. Premiéra se podaří, aniž v to kdo doufal. Divadlo může hrát dál, jen je mu napříště pod záminkou vyváženosti důrazně doporučen bulvární repertoár…

Hra dospěje k laskavému zjištění, že ať děláme divadlo pro cokoliv a navzdory čemukoliv, nejdůležitější je, že se nenecháme ničím odradit a pořád u něj zůstáváme…:o)

Další info záložka Co vás čeká.

Plné zaujetí pří čtené zkoušce! (Foto ze zkoušky 2. 10. 2017)

Začínáme! Zkoušíme!!!

Začínáme! Zkoušíme!!!
, Tomáš Matlenga

Zdravím na prahu nové divadelní sezóny všechny příznivce našeho proskovického divadla. Léto uběhlo jako voda, během kterého mě Verča se Zdeňkou stále bombardovaly telefonáty, e-maily, esemeskami, dopisy atd., co se bude hrát, jestli budou mít hlavní roli, jaké budou mít účesy, jaké kostýmy, no prostě ženské. Tak začalo září, všichni dostali přiděleny texty (myslím, že jsou obě holky spokojené :o) a už pilně zkoušíme novou divadelní hru. Co to bude nechám ještě na chvíli v tajnosti, ale doufám, že vás opět všechny pobavíme a předvedeme fantastické divadelní výkony.

Během poslední doby došlo v našem souboru k pár změnám. Z důvodu narození dcery Zorky (GRATULUJEME!!!) si rok dává pauzu David "Lojza" Lyčka, který se tedy bude věnovat rodinným povinnostem.

Dále si na dobu neurčitou dává pauzu od divadla Radek Šimečka, který chce zkusit pracovní a rodinné štěstí v matičce stověžaté, tak mu držme palce!

Jedinou novou tváří tak je po mnohakolovém konkurzu Alena Krénarová ze Staré Bělé, se kterou vám co nejdříve přineseme rozhovor.

 

Tak, to je zatím vše, sledujte naše webové stránky a Fb, budeme se vám tam snažit dávat novinky, zajímavosti, termíny atd.

Těšíme se na vás a doufáme, že v divadle naviděnou!!!